W Polsce występuje wiele gatunków kleszczy, można je spotkać w lesie ale nie tylko. Obecnie spora ilość tych pasożytów zajmuje obszary parków, miejskich skwerów stanowiąc poważne zagrożenie dla ludzi jak i zwierząt, a szczególnie psów.
Najczęściej spotykanym gatunkiem kleszcza występującym na całym obszarze naszego kraju jest kleszcz pospolity Ixodes ricinus. Lubi on miejsca wilgotne, z roślinnością liściastą i mieszaną i grubą podściółką, ale spotkamy go też w parkach, skwerach, ogródkach działkowych. W przypadku kleszcza pospolitego niebezpieczne są osobniki dorosłe, ale także postaci larwalne zwane nimfą, gdyż one również mogą przenosić choroby.

Do najczęściej wywoływanych przez kleszcze chorób atakujących psy i koty należą: babeszjoza, borelioza, anaplazmoza, filarioza, erlichioza i mykoplazmoza.

BABESZJOZA- choroba wywoływana przez pierwotniaka Babesia spp. przenoszonego ze śliną kleszczy. Patogeny atakują erytrocyty wnikają do nich i tam przechodzą cykl rozwojowy doprowadzając do ich zniszczenia. Choroba ta objawia się wysoką temperaturą, apatią, brakiem apetytu, anemią, czasem żółtaczką, brunatnym zabarwieniem moczu, a nieleczona może doprowadzić do śmierci gdyż kolejne jej rzuty wyniszczają organizm zakażonego zwierzęcia.

ANAPLAZMOZA– wywołuje ją Anaplazma phagocytophilum atakująca neutrofile i eozynocyty. W organizmie chorego powoduje zmiany zapalne w wielu narządach. Objawy to: osłabienie, gorączka, brak apetytu, kulawizna, biegunka, wymioty, powiększenie węzłów chłonnych, kaszel, a czasem zaburzenia neurologiczne. Ta różnorodność objawów wynika z tego, że patogen może wnikać do wielu narządów. Anaplazma platys inna przedstawicielka rodziny Anaplazm wnika do płytek krwi doprowadzając do ich cyklicznego rozpadu. Jednak ta bakteria przenoszona jest przez kleszcza psiego który nie występuje w naszym klimacie.

BORELIOZA– Choroba wywołana przez bakterię Borellia burgdoferi. Krętki te drogą naczyń chłonnych przenikają z miejsca wkłucia kleszcza do wielu narządów wywołując wielorakie objawy, które nie pojawiają się zaraz po zakażeniu lecz po 60-90 dniach. Zaliczamy do nich stany zapalne skóry, stawów, zaburzenia układu nerwowego, powiększone węzły chłonne, gorączkę, kulawiznę, a czasem objawy neurologiczne.

ERLICHIOZA– wywołuje ją Ehrlichia canis wewnątrzkomórkowa bakteria atakująca monocyty i limfocyty. Objawy to: gorączka, apatia, brak łaknienia, powiększenie węzłów chłonnych, wybroczyny, zapalenie stawów.

Jak widać objawy chorób odkleszczowych są mało specyficzne trudne czasem do powiązania z ugryzieniem kleszcza dlatego każdy kleszcz usunięty z naszego  pupila powinien nas uczulić na baczne obserwowanie zwierzaka, a w rzazie potrzeby konsultacje u lekarz weterynarii i dokładną diagnostykę.

Jednak najlepiej zapobiegać, a nie leczyć. Dlatego w sezonie aktywności kleszczy należy prowadzić program ochrony przeciwko tym pasożytom.

Obecnie mamy dostępną całą gamę preparatów chroniących naszych podopiecznych przed kleszczami, a przy okazji pchłami, meszkami, komarami i wszami.

Istnieje wiele form preparatów od płynów wylewanych w postaci spot-one, poprzez obroże po najnowszy produkt jakim są tabletki. Najlepiej po dobór odpowiedniego preparatu udać się do swojego lekarza weterynarii. To pomoże uniknąć błędów takich jak za mała dawka preparatu lub za duża, źle dobrany preparat co do gatunku zwierzaka lub preparat odstraszający mało skuteczny w działaniu.